Ogłoszenie pandemii COVID-19 wymusiło na komisjach kwalifikacyjnych, organizatorach kursów zawodowych, a przede wszystkim na ustawodawcy konieczność umożliwienia zdobycia, odnowienia lub rozszerzenia państwowych uprawnień zawodowych w inny niż dotychczas sposób. Kursy i egzaminy stacjonarne zastąpiono więc szkoleniami online i egzaminami w tej samej formie. Jak zatem uzyskać uprawnienia SEP?
Szkolenia i egzaminy na uprawnienia SEP organizowane są obecnie zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Obie formy narzucają na organizatorów pewne wymagania - zarówno od strony organizacyjnej, jak i formalnej - związane z panującą pandemią koronawirusa.
Wideokonferencja czy samokształcenie? Jakie szkolenie online wybrać.
W eMKa Szkolenia proponujemy szkolenia online w formie wideokonferencji, czyli interaktywnego wykładu dedykowanego grupom G1, G2 i G3 z możliwością zadawania na bieżąco pytań wykładowcy. Kurs trwa trzy godziny i kończy się egzaminem w formie indywidualnego połączenia z komisją egzaminacyjną. Podczas egzaminu ustnego przed kwalifikacyjną sprawdzana jest wiedza uczestnika z zakresu elektryki, energetyki i/lub gazownictwa w zależności od tego o jakie uprawnienia wnioskowano. Wideokonferencje szkoleniowe zakończone egzaminem odbywają się od poniedziałku do piątku o 9:00 i 16:00 oraz w soboty o 10:00. By wziąć udział w kursie online niezbędne jest urządzenie wyposażone w kamerę, mikrofon i głośnik, takie jak komputer stacjonarny, laptop, tablet lub telefon komórkowy, oraz dostęp do Internetu. Linki do połączeń wideo otwierają się w dowolnej przeglądarce, nie ma więc konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.
Kolejną formą szkolenia proponowaną przez eMKa Szkolenia jest kurs online na zasadzie samokształcenia (e-learning) wraz z egzaminem online. Po zgłoszeniu się na szkolenie przez formularz rejestracji na www.uprawnienia1kv.pl uczestnik otrzymuje materiały w formie elektronicznej - pliki PDF i dwugodzinny film szkoleniowy dedykowany każdej z grup uprawnień. Na podstawie otrzymanych materiałów w domowym zaciszu i we własnym tempie przygotowuje się do egzaminu, który odbywa się w ramach indywidualnego połączenia wideo z komisją kwalifikacyjną i trwa ok. 10 minut. Do egzaminu online można przystąpić w wybranym dniu od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00 lub 18:00-20:00. Egzaminowany zobowiązany jest do okazania komisji kwalifikacyjnej dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Komisja weryfikuje także czy dane znajdujące się we wcześniej wypełnionym wniosku o sprawdzenie kwalifikacji na stanowisku eksploatacji/dozoru pokrywają się z danymi w dokumencie, którym legitymuje się przystępujący do egzaminu. Po egzaminie uczestnik zobowiązany jest do przesłania oryginału podpisanego wniosku.
Szkolenia stacjonarne wraz z egzaminami w tej samej formie odbywają się aktualnie w wybranych miastach – Gliwicach, Białystoku i Łodzi. Kursy dedykowane grupom G1, G2 i G3 rozpoczynają się o 16:00 i - niezależnie od lokalizacji - trwają trzy godziny. Bezpośrednio po wykładzie uczestnicy przystępują do egzaminu ustnego przed komisją kwalifikacyjną. By zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa zarówno szkolenia, jak i egzaminy odbywają się w niewielkich, kameralnych grupach, w odpowiednio zabezpieczonych salach, gdzie panuje podwyższony reżim sanitarny.
Jak zapisać się na szkolenie online?
By wziąć udział w szkoleniu i egzaminie na uprawnienia SEP w najdogodniejszej dla siebie formie, wystarczy wejść na www.uprawnienia1kv.pl i w zakładce „Terminarz i cennik” dokonać zapisu. Powodzenia!